Finansowa Niezależność

Jak się uniezależnić finansowo?

Nieruchomości

Jak wycenić nieruchomość?

Chcąc kupić lub sprzedać nieruchomość, na ogół w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na jej cenę. Najłatwiej spieniężyć transakcję, która dotyczy nieruchomości w dobrej, średniej cenie rynkowej. Można pójść właśnie tą drogą lub skorzystać z fachowej pomocy agencji nieruchomości. Biuro nieruchomości zaproponuje rzetelną i faktyczną wycenę nieruchomości, do której kupujący lub sprzedający może mieć większe zaufanie niż do wyceny „na oko”. Jak zwykle agencja nieruchomości wycenia grunt, dom lub mieszkanie?

Wycena nieruchomości – ważny metraż i lokalizacja

Jak odpowiedzieć sobie na pytanie, od czego właściwie zależy cena nieruchomości? W głównej mierze będzie ona odnosić się do powierzchni użytkowej, a także do dzielnicy, czy terenu, na jakim się znajduje. Im metraż jest większy i im dany rejon wydaje się bardziej atrakcyjny, tym nieruchomość będzie kosztować więcej. Zatem jeśli kupujący chciałby kupić mieszkanie w centrum dużego miasta nawet o niewielkiej powierzchni, musi liczyć się z tym, że będzie droższe, niż gdyby zdecydował się na taki sam metraż gdzieś bardziej na obrzeżach.

Od czego jeszcze zależy wycena nieruchomości?

Rzeczoznawca, który zajmuje się wyceną, weźmie jeszcze pod uwagę standard danej nieruchomości. Im jest bardziej nowoczesny wystrój i lepsze rozwiązania pod względem energooszczędności, tym taki budynek będzie więcej wart. Wycena nieruchomości nie musi być oczywiście ostateczną kwotą, jaką zaproponuje osoba, która chce sprzedać lokal, dom lub grunt. Niemniej mając rzetelny operat szacunkowy, sprzedający jest w pełni świadomy wartości swojego majątku. Wie zarazem, że jeśli zechce sprzedać nieruchomość na własną rękę, może być stratny, gdy zejdzie poniżej kwoty, jaką oszacował rzeczoznawca.

Innym aspektem, jaki wpływa na cenę nieruchomości, jest czas, w jakim sprzedający chciałby „dobić targu” z kupującym. Jeśli ważne jest dla niego to, żeby sfinalizować transakcję w ciągu kilku miesięcy, a nie na przykład roku, musi spodziewać się, że większym zainteresowaniem będą cieszyć się oferty z niższą kwotą wyjściową. Ponadto często zdarza się, że i tak chętny pyta jeszcze, czy podana cena jest do negocjacji, czy już nie.

O czym pamiętać, gdy agencja zajmuje się sprzedażą nieruchomości?

Korzystając z usług agencji nieruchomości, trzeba pamiętać o tym, że pobiera ona prowizję od sprzedaży. Pomimo tego, że jest to zaledwie kilka procent od wartości, jest to całkiem spora kwota, gdyż sprzedaż nieruchomości sama w sobie jest kosztowną transakcją. Niekiedy więc sprzedający, który zleca sprzedaż agencji, musi liczyć się z otrzymaniem mniejszej sumy, niż wynosi wycena. By tego uniknąć, może poprosić o podniesienie ceny swojego mieszkania lub domu albo sprawdzić, czy jest na ten temat wzmianka w umowie, jaką zawiera z agencją.