Finansowa Niezależność

Jak się uniezależnić finansowo?

zakładanie-firmy-w-czechach
Biznes/Przemysł

Jak założyć firmę w Czechach?

Każda osoba fizyczna, nie tylko obywatel Czech, może w tym kraju założyć własną firmę. Trzeba jedynie uzyskać zgodę lub uprawnienia na dany profil działalności. Zezwolenie takie dostaje się od właściwych czeskich urzędów i zgodnie z przepisami prawa w tym kraju.

Zakładanie firmy w Czechach – jakich dokumentów potrzeba?

Zakładanie firmy w Czechach jest proste. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty i zgłoszenie rejestracyjne. Potrzebne będzie zaświadczenie o niekaralności z kraju ojczystego, a także z państwa, w jakim dana osoba mieszkała przez ostatnie trzy miesiące.
Osoba, która chce założyć firmę w Czechach powinna również posiadać tytuł własności lub prawo do użytkowania danego lokalu, przeznaczonego na siedzibę firmy. Przyszły przedsiębiorca musi uiścić opłatę w wysokości tysiąca koron za rejestrację firmy.

Jak dokonać rejestracji firmy w Czechach?

Zakładanie firmy w Czechach można przeprowadzić na trzy sposoby. Po pierwsze osobiście w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej, w punkcie Czech Point, a także przy pomocy e-maila, jeśli posiada się podpis elektroniczny.
Osoba, która zakłada działalność po raz pierwszy musi zgłosić się do trzech urzędów. Pierwszym z nich jest Urząd Skarbowy, gdzie trzeba zgłosić się do administratora podatkowego. Kolejnym krokiem jest rejestracja w tamtejszym ZUS-ie. Trzecim krokiem jest wizyta w Okręgowym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli przyszły przedsiębiorca rejestruje się w Centralnym Punkcie Rejestracji musi osobno zgłosić się do każdego z trzech urzędów.

Jakie jeszcze trzeba spełnić warunki, aby założyć firmę w Czechach?

Przy zakładaniu firmy w Czechach ważne jest, aby mieć miejscowy adres. Nie wymaga się, aby osoba mieszkała na terenie tego kraju na stałe. Oznacza to, że możliwe jest posiadanie firmy zarejestrowanej w Czechach, natomiast pracowanie i mieszkanie w Polsce.
Osoby z zarejestrowaną działalnością w Czechach muszą wpłacać zaliczki na ubezpieczenie społeczne, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Kwotę tą wylicza się na podstawie zysku, który przedsiębiorca wypracował w poprzednim roku. Trzeba ją wykazać w zestawieniu dochodów i wydatków, corocznemu. Natomiast ubezpieczenie społeczne oblicza się od podstawy wymiaru, czyli piłowy dochodu przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu w tym państwie, w którym rzeczywiście prowadzi działalność, bez względu na kraj zamieszkania, albo zarejestrowania firmy. Są tutaj jednak różne wyjątki, dlatego przed podjęciem decyzji o założeniu firmy w Czechach, dobrze jest zorientować się dokładnie w przepisach.