Finansowa Niezależność

Jak się uniezależnić finansowo?

Biznes/Przemysł

Krawędziarka- co to?

Prasa krawędziowa bywa nazywana także krawędziarką. Obecnie wykorzystuje się je w naprawdę wielu dziedzinach. Czym jest krawędziarka i jakie współcześnie ma zastosowanie?

Krawędziarka

Krawędziarka to potoczna nazwa prasy krawędziowej. Jest to urządzenie, które służy do gięcia arkuszy blachy. Jej budowa nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać. W większości przypadków prasy te zbudowane są z ramy, która kształtem przypomina literę C. Dzięki zastosowaniu odpowiednich matryc i stempli, można za pomocą krawędziarki zgniatać arkusze blachy pod różnym kątem. Istnieje również możliwość ich karbowania i zagniatania. Jakie podstawowe parametry określają prasę krawędziową? Otóż jest to przede wszystkim siła nacisku, która wyrażana jest głównie w tonach, ale także maksymalna długość gięcia, którą określa się w milimetrach. Prędkość gięcia i liczba osi to kolejne parametry, które opisują krawędziarkę.

Jak działa krawędziarka?

Skoro już wiadomo czym jest krawędziarka i jak jest zbudowana, to warto wspomnieć o tym, jak funkcjonuje ten sprzęt. Wspomniany już został fakt, że prasa to służy do krawędziowego gięcia blach. Okazuje się, że jest ona sterowana za pomocą komputera. Nowoczesne krawędziarki wyposażone są w dodatkowe, specjalne systemy zabezpieczeń, które chronią użytkownika podczas eksploatacji. Czy obsługa takiej prasy jest łatwa? Otóż śmiało można tutaj powiedzieć, że jest to zadanie banalnie proste. Obsługa prasy krawędziowej sterowanej numerycznie wymaga jednak odpowiednich umiejętności i wcześniejszego przeszkolenia. Sterowanie krawędziarką wymaga zainstalowania specjalnego oprogramowania na laptopa, którym jest ona sterowana. Obecnie wyróżnić można kilka rodzajów krawędziarek. Są to między innymi krawędziarki w wersjach mechanicznych, hydraulicznych, pneumatycznych, a także elektrycznych. Zdecydowanie największą siłą nacisku charakteryzują się prasy hydrauliczne. Wykorzystuje się je głównie do gięcia bardzo grubych blach, których długość wynosi nawet kilka metrów. Prasy pneumatyczne również są często wykorzystywane, jednak nie posiadają tak dużej siły nacisku jak hydrauliczne. W przemyśle wykorzystuje się najczęściej prasy krawędziowe, które steruje się komputerowo CNC.

Zakup krawędziarki wiąże się z dość sporym wydatkiem, jednak nie jest to urządzenie, na którym powinno się oszczędzać. Warto również pamiętać o tym, że jest to dość niebezpieczne urządzenie, które powinno być użytkowane tylko przez przeszkolonych pracowników. Zawsze istnieje bowiem ryzyko niespodziewanego wypadku przy pracy.