Finansowa Niezależność

Jak się uniezależnić finansowo?

Życie codzienne

Drukowanie plakatów w domu – czy to dobry pomysł?

Jeśli chcesz wydrukować plakaty, to na pewno zastanawiasz się, jak zrobić to w najlepszy sposób. Być może chcesz mieć plakaty świetnej jakości w dobrej cenie. To zrozumiałe. Jednak, jeśli wpadłeś na pomysł, że żeby ciąć koszty, będziesz drukować plakaty samodzielnie na domowej drukarce, to musisz wiedzieć kilka rzeczy.

Niewłaściwy format
Zwykłe drukarki mogą drukować dokumenty formatu A4. To dość mały rozmiar, jeśli chodzi o plakat. Nie możesz wykorzystać jej do tego, by przygotowywać duże i wyraziste materiały promocyjne. Żeby móc mieć plakaty w (prawie) dowolnym formacie, musisz skorzystać z pomocy fachowców, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i umiejętnością jego obsługi. Drukowanie plakatów nie jest tak proste, jak Ci się wydaje.

Długa praca
Czy wiesz, w jakim tempie drukuje Twoja domowa drukarka? Najprawdopodobniej może ona zadrukować około 15 stron w ciągu minuty, o ile są one zajęte wyłącznie przez prosty tekst. Grafiki, tabele, kolorowe elementy – to wszystko przedłuża czas pracy potrzebny do wykonania jednego egzemplarza. W efekcie, by wydrukować 100 lub 1000 plakatów potrzeba naprawdę dużo czasu.

Hałas
Na pewno też wiesz, że domowe drukarki są dość głośne. Gdybyś więc chciał drukowanie plakatów załatwić we własnym domu, a nie ze wsparciem profesjonalnej firmy, to musisz się liczyć z uciążliwym hałasem, który będzie Ci towarzyszył przez cały czas wydruku. Twoje mieszkanie raczej nie jest przystosowane do znoszenia go i skutecznego wytłumiania dźwięków.

Jakość i cena wydruku
Pewnie nie trzeba Cię też przekonywać, że jakość wydruków domowych jest nieporównywalnie wręcz niższa, od wydruków z prawdziwej drukarni. To kwestia jakości samych maszyn oraz używanych do druku produktów. By zapewnić trwałość, czytelność, jakość i estetyczny wygląd druku, trzeba zadbać o odpowiednie materiały i sprzęt. Niestety, ale w warunkach domowych jest to bardzo trudne do zorganizowania. Trzeba się też liczyć z tym, że surowce wysokiej jakości są dość drogie. Papier o wysokiej gramaturze i wysokiej klasie bieli może być sporym ciosem dla Twojego budżetu. Pamiętaj, że kupisz go wyłącznie z myślą o wykonaniu swojego projektu. Dobre drukarnie kupują taki papier w hurtowych ilościach, bo pracują na nim dla większości swoich klientów. W związku z tym cena materiałów, z których mogą korzystać, jest dużo niższa, niż w przypadku klienta jednostkowego. Dzięki temu koszt jednej kopii plakatu drukowanej przez fachowców będzie, niższy niż kopii drukowanej na Twojej własnej drukarce.